You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Antykoncepcja

Kilka słów o rodzajach antykoncepcji

Przychodnia weterynaryjna VETICUS

Antykoncepcja jest sposobem blokowania rui majacym na celu zapobieganie niechcianej ciąży. Najskuteczniejszą metodą antykoncepcji u samców jest kastracja natomiast u samic - sterylizacja.

Jednym ze sposobów blokowania rui u suk jest podanie długodziałajacego zastrzyku hormonalnego. Ze względu na dużą ilość efektów ubocznych i oganiczeń zwiazanych z jego zastosowaniem nie jesteśmy zwolennikami tej metody. Substancje podawane w celu blokadowania rui mogą zwiekszyć prawdopodobieństwo wystąpienia guzów sutka, ropomacicza, obrzęku gruczołów mlekowych, mlekotoku i otyłości.

Podanie środków antykoncepcyjnych u suk jest niewskazane przy wystepowaniu nowotworów gruczołu mlekowego, cukrzycy lub nieprawidłowśsciach w obrebie układu rozrodczego.

Ruja u suk po podaniu hormonalnego środka antykoncepcyjnego pojawia sie zwykle po okresie 6 miesięcy jednak w zależności od predyspozycji osobniczych może byc to okres 4 - 36 miesiecy. Krycie suki po antykoncepcji hormonalnej zalecane jest dopiero po roku od zabiegu jednak czasem jest to możliwe po okresie 4 lub więcej lat, stąd nie zaleca się poddawania zabiegowi suk przeznaczonych do rozrodu.

Kastracja hormonalna samców jest możliwa do wykonania u zdrowych, dojrzałych płciowo osobników za pomoca implantu uwalniajacego substancję akrywną przez okres 6 lub 12 miesiecy. Nastepnie konieczne jest powtórzenie zabiegu.

W celu uzuskania dokładniejszych informacji prosimy o kontakt z naszym personelem.

Powrót do poprzedniej strony