You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak pomóc zwierzęciu w domu?

Czyli o podawaniu ludzkich leków

Przychodnia weterynaryjna VETICUS

Jak wiadomo, zgodnie z prawem Murphiego, jeśli może wydażyć się coś złego, to wydarzy się w najmniej odpowiednim momencie. Dość często zdarza się, że pies dostanie silnej biegunki o godzinie 1.00 w nocy, kot wymiotuje co 15 minut w niedzielę wieczorem bądź musimy nagle wyjechać, a pies ma chorobę lokomocyjną i nietoleruje podróży. Co możemy wtedy zrobić? Jak pomóc naszemu pupilowi?

Problemy gastryczne

Niestety odpowiedź nie jest prosta. Przyczyn wymiotów czy biegunki może być bardzo dużo. Przed wdrożeniem odpowiedniego leczenia niezbędne jest dokładne zbadanie pacjenta, a często również wykonanie badań diagnostycznych. Jeżeli nie mają Państwo możliwości kontaktu z lekarzem weterynarii zalecamy w przypadku wymiotów bądź biegunki z umiarkowanym nasileniem zastosowanie głodówki i wizytę w gabinecie lekarskim następnego dnia. W razie intensywnych zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego i możliwości znacznego odwodnienia zalecamy niezwłoczną wizytę u lekarza weterynarii.

Urazy

W przypadku niewielkich urazów ranę należy dobrze oczyścić przepłukując wodą z mydłem i odkazić. Następnie zabezpieczyć jałowym opatrunkiem.

W przypadku krwotoku powinniśmy założyć opaskę uciskową powyżej miejsca krwawienia, ranę zabezpieczyć przed zabrudzeniem i niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Czy możemy podać ludzkie leki psu?

Kategorycnie NIE. Leki zawsze są dawkowane na odpowiednią masę ciała. Inna jest masa człowieka a inna małego yorka. Niektóre leki ludzkie takie jak paracetamol czy ibuprofen bardzo łatwo przedawkować a skutki przedawkowania mogą być śmiertelne. Zanim podamy zwierzęciu jakikolwiek lek należy skontaktować się zlekarzem weterynarii.

Podstawą efektywnego leczenia jest postawienie trafnej diagnozy i wprowadzenie odpowiedniej terapii. Nie róbcie tego na własną rękę. Przez telefon, bez fizycznego kontatku z pacjentem nie jesteśmy w stanie zalecić odpowieniego postępowania i zalecić leków. Aby uzyskać fachową pomoc niezbędna jest wizyta w Przychodni.

Powrót do poprzedniej strony