You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Diagnostyka nowotworów

Jak to się robi?

Przychodnia weterynaryjna VETICUS

Podobnie jak u ludzi także u zwierząt nowotwory są bardzo powszechne. Ich wykrycie nie zawsze jest łatw, a nie każdy guz jest od razu nowotworem.

Choroba nowotworowa jest bardzo podstępna. Oprócz guzów widocznych gołym okiem umiejscowionych w skórze czy na kończynach występują również schorzenia nowotworowe niewidoczne gołym okiem. W diagnostyce nowotworów duże znaczenie mają techniki obrazowania jak USG i RTG. Dzięki nim jesteśmy w stanie znaleźć nowotwory, których ognisko znajduje się w miąższu narządów wewnętrznych, w jamie brzusznej czy płucach.

Gdy znajdziemy już ognisko choroby możemy przystąpić do jego dalszej diagnostyki. Najtańszą i najbezpieczniejszą metodą różnicowania zmian guzowatych jest biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC). Badanie polega na kilkakrotnym nakłuciu zmiany i pobraniu komórek, które następnie po wybarwieniu ocenia się pod mikroskopem. Część zmian pomimo groźnego wyglądu jest niegroźna i nie wymaga pilnej interwencji chirurgicznej. Skuteczność BAC jest uzależniona od tego, jakie komórki uda nam się pobrać. Im więcej komórek tym większe prawdopodobieństwo odnalezienia nieprawidlowości i postawienia trafnej diagnozy.

W przypadkach w których biopsja nie dała satysfakcjonujących wyników zmianę należy usunąć i poddać badaniu histopatologicznemu w laboratorium zewnętrznym.

Po uzyskaniu wyniku i określeniu rokowania możliwa jest chemioterapia bądź radioterapia u zaprzyjaźnionych specjalistów.

Powrót do poprzedniej strony