You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Schemat odrobaczania psów

Czyli Jak często to robić?

Zgodnie z wytycznymi ESCCAP (European Scientific Counsel Companion Animal Parasites) częstotliwość odrobaczania psa jest zależna od jego wieku, użytkowania i stylu życia.

Szczenięta, ze względu na inną budowę pęcherzyków płucnych i możliwość zarażenia się od matki należy zacząć odrobaczać już w wieku 2 tygodni i kontynuować co 2 tygodnie do 2 tygodni po odsadzeniu. Następnie częstotliwość odrobaczeń można zmniejszyć do 1 zabiegu w miesiącu aż do czasu, gdy pies nie ukończy 6 miesięcy życia.

Kolejnym krokiem jest ustalenie stylu życia i użytkowania zwierzęcia i określenie, do której grupy ryzyka należy. Pod spodem wrzucamy odpowiednią grafikę ze schematem.

Suki ciężarne należy poddać zabiegowi odrobaczania w 40 i 55 dniu ciąży, by uniknąć zakażenia śródmacicznego szczeniąt.

Po porodzie odrobaczamy matkę wraz z pierwszym odrobaczeniem szczeniąt, tj. do 2 tygodni po odsadzeniu.

Psy narażone na podwyższone ryzyko zarażenia, tj uprawiające sport, uczestniczące w wystawach czy zawodach poddaje się zabiegowi maksymalnie 4 tygodnie przed i 2-4 tygodni po imprezie.

Zwierzęta na służbie, tj w ratownictwie, policyjne, psy-przewodniki i psy w domach, gdzie są małe dzieci bądź osoby o obniżonej odporności należy odrobaczyć 12 razy w roku by zapobiec wydalaniu jaj nicieni.

Większość leków na odrobaczenie zawiera w swoim składzie substancje aktywne zarówno przeciw nicieniom jak i tasiemcom jednak należy pamętać, że zwierzęta żywione surowym mięsem, tj. takim, które nie zostało poddane mrożeniu w temp. -17 - -20*C przez 7 dni bądź podgrzaniu przez 10 minut do temperatury wewnętrznej mięsa powyżej 65*C są szczególnie narażone na zarażenie tasiemcami i należy je odrobaczać co 6 tygodni.

Pamiętajmy, że wektorem przenoszącym niedojrzałe formy tasiemców są pchły, które po przypadkowym zjedzeniu przez psa osiągają w jego jelitach postać dorosłą.

UWAGA!

Dirofilarioza - choroba wywoływana przez nicienie z rodzaju Dirofilaria pasożytują w tkance podskórnej bądź w sercu i tętnicy płucnej. Przenoszone są przez komary uważane za chorobę egzotyczną jednak występuje coraz częściej w Polsce. Zabierając psa w cieplejsze zakątki kuli ziemskiej należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przeciw komarom, i odrobaczeni 4 tygodnie od wyjazdu, co miesiąc podczas pobytu i 4 tygodnie po powrocie.

Zachęcamy od zgłębiania wiedzy na temat pasożytów i ich zwalczania na stronie: ESCCAP

Powrót do poprzedniej strony