Opieka nad seniorem
Czyli kilka słów o starości
Pamiętasz, kiedy Twój zwierzak był jeszcze malutki? Jak się bawił, podgryzał, atakował nogi i przynosił zabawki? Później zrobił się starszy, bardziej stabilny emocjonalnie, aż w końcu zupełnie nie wiadomo kiedy przeszedł w podeszły wiek. kiedy to się stało? To jak mrógnięcie okiem i przeleciało kilka a może kilkanaście lat. Nasz czworonożny przyjaciel stał się nieodzownym członkiem rodziny. Starość to nie choroba. Starość to normalny proces zachodzący w organizmie. Czas kiedy pierwszy siwy włos pojawi się na pyszczku naszego zwierzęcia zależy od jego wielkości, rasy i predyspozycji genetycznych. U każdego wygląda to nieco inaczej jednak jest to czas kiedy w organizmie zwierzęcia zachodzą różne zmiany mogące wpłynąć na komfort życia Waszego zwierzęcia. Często rozpoczynają się problemy ze stawami, problemy z sercem czy nerkami. Wcześnie podjęta terapia pozwoli nam znacznie dłużej cieszyć się dobrą kondycją zwierzęcia jednak wymaga to regularnych wizyt u lekarza weterynarii.
Specjalnie z myślą o Waszych psich i kocich babciach i dziadkach przygotowaliśmy program opieki nad seniorem, na który skłądają się:
- okresowe badanie krwi - raz w roku
- okresowe badanie moczu - raz w roku
- w razie potrzeby badanie funkcjonowania trzustki
- badanie poziomu hormonów tarczycy
- szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym – zalecane raz na 3 lata
- szczepienie przeciwko wściekliźnie zgodnie z obowiązującymi przepisami – należy je przeprowadzić raz w roku
- odrobaczenie – minimum 4 razy w roku
- profilaktyka przeciwko ektopasożytom - pchły, kleszcze
- kontrola wykrytych schorzeń
Jeżeli zauważycie u swojego zwierzęcia zmiany zachowania, niechęć do jedzenia, kaszel, problemy w poruszaniu się nie odkładaj wizyty u lekarza weterynarii. Zwierzę starzeje się szybciej niż ludzie, a wcześniej wykryte schorzenie umożliwia szybszy powrót do zdrowia.
Powrót do poprzedniej strony