Stomatologia, leczenie zębów dla zwierząt - psa i kota
Czyli kilka słów o tym, jak dbrać o zęby.
Czy pamiętacie jak bolał Was ząb? Ból jest nie do zniesienia, nie chce się jeść, czujemy osłabienie, i ogólną niechęć do życia. Jesteśmy rozdrażnieni. A jak to wygląda u zwierząt? Bardzo podobnie. Właściciel zauważa zwykle niechęć do jedzenia, nieprzyjemny zapach z pyszczka, czasem ślinienie a pies nie daje się dotknąć w okolicy kufy i nie pozwala zajrzeć w zęby. Nie piszczy i nie wyje, ponieważ zwykle problem trwa dość długo i powoli udaje mu się do niego przyzwyczaić.
Najczęściej problem zapalenia przyzębia dotyczy ran małych. U nich pierwsze oznaki odkładającej się płytki nazębnej widoczne są czasem po pierwszym roku życia ale czy kamień nazębny jest taki groźny?
Płytka nazębna odkłada się pod wpływem tworzącego się biofilmu bakteryjnego, i resztek jedzenia zalegających w przestrzeniach międzyzębowych, które pod wpływem enzymów zawartych w ślinie stają się twarde i mocno przytwierdzone do szkliwa zębów. Płytka nazębna i znajdujące się w niej bakterie pojawiają się w przestrzeni pomiędzy zębem a dziąsłem powodując zapalenie przyzębia. Następnie ciągle drażnione dziąsło zaczyna ustępować miejsca kamieniowi nazębnemu, odsłania się korzeń zęba, ząb zaczyna się ruszać i po pewnym czasie wypada.
Co możemy zrobić aby temu zapobiec?
Na rynku znajduje sie wiele preparatów do higieny jamy ustnej u psów. Od przysmaków, przez pasty aż do płynów dodawanych do wody. Najskuteczniejszym sposobem usunięcia płytki nazębnej jest jej mechaniczne usuwanie poprzez szczotkowanie lub chociaż przetarcie dokładne przetarcie zębów gazikiem.
Co zrobić jeśli pojawi się już płytka nazębna?
W przypadku znacznej ilości kamienia, który odłożył się na zębach naszego pupila należy go usunąć mechanicznie za pomocą skalera ultradźwiękowego. Zabieg taki wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym ponieważ tylko unieuchomiony pacjent pozwoli sobie dokładnie wyczyścić zarówno korony zębów jak i niewidoczne przestrzenie w kieszonkach dziąsłowych. Dopiero po usunięciu kamienia nazębnego naszym oczom ukazuje się prawdziwy stan uzębienia zwierzęcia. Nie raz zdarza się, że po usunięciu kamienia, który łączył 2 lub więcej zębów w jedną całość te zaczynają się ruszać. Takie zęby muszą zostać usunięte a zębodoły odpowiednio zaopatrzone. Po zabiegu zwierzę otrzymuje od nas leki przeciwbólowe i w razie potrzeby inne specyfiki do leczenia chorób przyzębia.
Powrót do poprzedniej strony