You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Szczepienia kotów

Czyli kilka słów o profilaktyce

Przychodnia weterynaryjna VETICUS

Szczepienie kotów jest oprócz zwalczania pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych najważniejszym elementem programu profilaktyki u naszych podopiecznych.

Wśród zalecanych znajdują się szczepienia przeciwko:

  • panleukopenii,
  • herpeswirusowi i kalicivirusowi, które mogą wywoływać koci katar,

Dodatkowo możemy zaszczepić kota przeciw:

  • białaczce kotów (FeLV),
  • wściekliźnie.

Szczepimy tylko zdrowe zwierzęta. Każda wizyta profilaktyczna jest poprzedzona dokładnym badaniem klinicznym. Przed szczepieniem kot powinien zostać odrobaczony.

Aby zapewnić naszemu pupilowi odporność jak najwcześniej zalecamy pierwsze szczepienie w wieku 8-9 tygodni szczepionką uodparniającą przeciw panleukopenii i kociemu katarowi. Kolejne szczepienia są wykonywane co 3-4 tygodnie tym samym zestawem tak, by ostatnie wypadało w 14-16 tygodniu życia szczenięcia.

Szczepienia przypominające są następnie wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki.

Zgodnie z ustawowym obowiązkiem szczepienie przeciwko wściekliźnie należy wykonać u psa w okresie pomiędzy 3 a 4 miesiącem życia a następnie co roku.

Szczepienia dodatkowe wykonuje się u kotów szczególnie narażonych na zakażenie ww. chorobami. O ich zasadności decyduje lekarz weterynarii na podstawie rozmowy z właścicielem zwierzęcia.

Zaleca się zabezpieczenie kotów wychodzących szczepionką przeciw wirusowi białaczki kotów i wirusowi niedoboru immunologicznego kotów a także przeciw wściekliźnie na obszarach gdzie udokumentowano przypadki występowania wścieklizny u dzikich zwierząt.

Należy pamiętać, że zachorowanie na wiele z wyżej wymienionych chorób może mieć tragiczne konsekwencje dla życia kota. Leczenie jest często trudne, kosztowne i niestety nie zawsze kończy się sukcesem dlatego zwracamy szczególną uwagę na odpowiednią profilaktykę u naszych pacjentów.

Powrót do poprzedniej strony