Szczepienia kotów
Czyli kilka słów o profilaktyce
Szczepienie kotów jest oprócz zwalczania pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych najważniejszym elementem programu profilaktyki u naszych podopiecznych.
Wśród zalecanych znajdują się szczepienia przeciwko:
- panleukopenii,
- herpeswirusowi i kalicivirusowi, które mogą wywoływać koci katar,
Dodatkowo możemy zaszczepić kota przeciw:
- białaczce kotów (FeLV),
- wściekliźnie.
Szczepimy tylko zdrowe zwierzęta. Każda wizyta profilaktyczna jest poprzedzona dokładnym badaniem klinicznym. Przed szczepieniem kot powinien zostać odrobaczony.
Aby zapewnić naszemu pupilowi odporność jak najwcześniej zalecamy pierwsze szczepienie w wieku 8-9 tygodni szczepionką uodparniającą przeciw panleukopenii i kociemu katarowi. Kolejne szczepienia są wykonywane co 3-4 tygodnie tym samym zestawem tak, by ostatnie wypadało w 14-16 tygodniu życia szczenięcia.
Szczepienia przypominające są następnie wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki.
Zgodnie z ustawowym obowiązkiem szczepienie przeciwko wściekliźnie należy wykonać u psa w okresie pomiędzy 3 a 4 miesiącem życia a następnie co roku.
Szczepienia dodatkowe wykonuje się u kotów szczególnie narażonych na zakażenie ww. chorobami. O ich zasadności decyduje lekarz weterynarii na podstawie rozmowy z właścicielem zwierzęcia.
Zaleca się zabezpieczenie kotów wychodzących szczepionką przeciw wirusowi białaczki kotów i wirusowi niedoboru immunologicznego kotów a także przeciw wściekliźnie na obszarach gdzie udokumentowano przypadki występowania wścieklizny u dzikich zwierząt.
Należy pamiętać, że zachorowanie na wiele z wyżej wymienionych chorób może mieć tragiczne konsekwencje dla życia kota. Leczenie jest często trudne, kosztowne i niestety nie zawsze kończy się sukcesem dlatego zwracamy szczególną uwagę na odpowiednią profilaktykę u naszych pacjentów.
Powrót do poprzedniej strony