You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Szczepienia psów

Czyli kilka słów o profilaktyce

Przychodnia weterynaryjna VETICUS

Szczepienie psów jest oprócz zwalczania pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych najważniejszym elementem programu profilaktyki u naszych podopiecznych.

Wśród zalecanych znajdują się szczepienia przeciwko:

  • parwowirozie,
  • nosówce,
  • zakaźnemu zapaleniu wątroby,
  • wściekliźnie,

Dodatkowo możemy zaszczepić psa przeciw:

  • kaszlowi kenelowemu,
  • parainfluenzie,
  • leptospirozie,
  • boreliozie,

Szczepimy tylko zdrowe zwierzęta. Każda wizyta profilaktyczna jest poprzedzona dokładnym badaniem klinicznym. Przed szczepieniem pies powinien zostać odrobaczony.

Aby zapewnić naszemu pupilowi odporność jak najwcześniej zalecamy pierwsze szczepienie w wieku 6-8 tygodni szczepionką uodparniającą przeciw nosówce i parwowirozie. Kolejne szczepienia są wykonywane co 3-4 tygodnie preparatem zawierającym antygeny wirusów nosówki, parwowirozy, zakaźnego zapalenia wątroby i parainfluenzy tak, by ostatnie wypadało w 14-16 tygodniu życia szczenięcia.

Szczepienia przypominające są następnie wykonywane zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki.

Zgodnie z ustawowym obowiązkiem szczepienie przeciwko wściekliźnie należy wykonać u psa w okresie pomiędzy 3 a 4 miesiącem życia a następnie co roku.

Szczepienia dodatkowe wykonuje się u psów szczególnie narażonych na zakażenie ww. chorobami. O ich zasadności decyduje lekarz weterynarii na podstawie rozmowy z właścicielem zwierzęcia.

Zaleca się zabezpieczenie psa szczepionką przeciw kaszlowi kenelowemu przed wystawami, wizytami w hotelach dla zwierząt, przed zawodami i uczestnictwem w innych imprezach z udziałem dużej ilości psów.

Należy pamiętać, że zachorowanie na wiele z wyżej wymienionych chorób może mieć tragiczne konsekwencje dla życia psa. Leczenie jest często trudne i kosztowne i niestety nie zawsze kończy się sukcesem, dlatego zwracamy szczególną uwagę na odpowiednią profilaktykę u naszych pacjentów.

Powrót do poprzedniej strony