You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Schemat odrobaczania kotów

Czyli Jak często to robić?

Zgodnie z wytycznymi ESCCAP (European Scientific Counsel Companion Animal Parasites) częstotliwość odrobaczania kota jest zależna od jego wieku, stylu życia.

Kocięta odrobacza się rozpoczynając od 3 tygodnia życia kontynuując co 2 tygodnie do osiągnięcia 3 miesiąca. Następnie co 1 miesiąc do 6 miesiąca życia.

Kolejnym krokiem jest ustalenie stylu życia i użytkowania zwierzęcia oraz określenie, do której grupy ryzyka należy. Pod spodem wrzucamy odpowiednią grafikę ze schematem.

Kotki ciężarne należy odrobaczyć pod koniec ciąży, by uniknąć zakażenia drogą laktogenną.

Kotki karmiące odrobacza się jednokrotnie wraz z pierwszym odrobaczeniem kociąt.

Koty u których występuje zwiększone ryzyko zakażenia, tj uczestniczące w wystawach bądź hodowlane należy odrobaczać przynajmniej 4 tygodnie przed i 2-4 tygodnie po imprezie. Zwierzęta hodowlane należy odrobaczać raz w miesiącu, chyba, że wcześniej zostanie wykonane badanie kału.

Zwierzęta przebywające w domu z małymi dziećmi bądź z osobami o obniżonej odporności odrobaczamy raz w miesiącu, by ograniczyć możliwość wydalania jaj pasożtów z kałem.

Większość preparatów na odrobaczenie zawiera w swoim składzie substancje działające zarówno przeciwko nicieniom jak i tasiemcom, jednak w celu zabezpieczenia zwierzęcia przed inwazją tasiemców zaleca się odrobaczenie co 2-3 miesiące.

Zachęcamy do zgłębiania wiedzy na temat pasożytów i ich zwalczania na stronie: ESCCAP

Powrót do poprzedniej strony