You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Zabiegi chirurgiczne u zwierząt

Co o tym myśleć?

Przychodnia weterynaryjna VETICUS

Zabieg chirurgiczny jest poważnym procesem do któego pacjent musi być odpowiednio przygotowany. W zależności od wieku, kondycji, współistniejących chorób przygotowanie do takiego zabiegu wygląda nieco inaczej. Zawsze zalecamy wykonanie przynajmniej podstawowego badania krwi, które powie nam w jakiej kondycji są nerki i wątroba, dwa narządy, które mają największe znaczenie w metaboliznie i usuwaniu leków z organizmu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości możliwe jest wtedy wcześniejsza terapia wspomagająca wydolność ww. narządów i dobranie odpowiedniego do stanu zwierzęcia znieczulenia.

Z reguły po stronie właściciela leży przygotowanie zwierzęcia w domu za pomocą głodówki. Pacjent poddawany znieczuleniu musi być na czczo, dlatego zwykle zalecamy nakarmienie dzień przed zabiegiem wieczorem, a następnie zabranie jedzenia aż do zabiegu. Spożywanie wody jest dozwolone do 4 godzin przed zabiegiem.

Po przybyciu do Przychodni Państwa pupil przejdzie dokładne badanie kliniczne i zostanie poddany sedacji, tzn, że podamy mu zastrzyk uspokajający po którym zwierzę znacznie się wyciszy.

Gdy leki zaczną działać, tj. po około 15 minutach zostawiają państwoe zwierzę pod naszą opieką, a my kontynuujemy przygotowania: zakładamy wenflon, podłączamy kroplówkę, przygotowujemy pole operacyjne przez dokładne ogolenie, umycie i odkażenie. Wpierzę zostanie podłączone do aparatu tlenowego, dzięki czemu unikniemy ewentualnego niedotlenienia.

Czas przeprowadzenia zabiegu jest różny w zależności od stopnia jego skomplikowania i może trwać nawet do kilku godzin.

Po zabiegu zwierzę odpoczywa w naszym szpitalu na specjalnym posłaniu, podgrzewane za pomocą maty grzewczej zapobiegającej wychłodzeniu aż do momentu wybudzenia. Przez cały czas kontrolujemy stan pacjenta zarówno podczas zabiegu jak i po nim.

Gdy pacjent już się wybudzi kontaktujemy się z Państwem telefonicznie u stalamu godzinę odbioru zwierzęcia. Czas od momentu wejścia do gabinetu do odbioru zwierzęcia to zwykle około 4 godzin jednak może się on wydłużyć w zależności od zastosowanej narkozy i rodzaju wykonywanego zabiegu.

Podczas odbioru dostają Państwo od nas komplet leków do kontynuacji leczenia i szczegółowe zalecenia co do opieki nad zwierzęciem i pielęgnacji rany pooperacyjnej. Ustalane są również terminy wizyt kontrolnych i ściągnięcia szwów.

Powrót do poprzedniej strony