You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Znakowanie zwierząt domowych, psów, kotów

Czyli kilka słów o chipowaniu

Przychodnia weterynaryjna VETICUS

Mikrochip jest obok tatuażu jedym sposobem identyfikacji zwierzęcia i stanowi rodzaj jego dowodu osobistego. Ze względu na małą trwałość tatuażu i częste problemy z jego odczytaniem od 3 lipca 2011 zgodnie z polskim prawem jedynie mikrochip może zostać użyty do identyfikacji zwierzęcia.

Chipowanie to zabieg przypominający zastrzyk podskórny. Po lewej stronie szyi, pod skórą umieszcza się transponder, na którym zakodowane jest niepowtarzalny i unikalny ciąg 15 cyfr, które można odczytać za pomocą odpowiedniego czytnika. Czytniki posiadają wszystkie schroniska, większość gabinetów weterynaryjnych i służby celne.

Po zachipowaniu zwierzęcia w Przychodni weterynarjnej VETICUS, jego numer mikrochipu jest rejstrowany w bazie danych Safe Animal, która jest zrzeszona w europejskim serwisie EuroPetNet. Jedynie rejstracja mikrochipu w bazie danych daje możliwość zidentyfikowania właściciela zwierzęcia w przypadku jego zgubienia, ucieczki czy kradzieży.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze zwierzę zostało wprowadzone do bazy danych warto to sprawdzić ponieważ wielokrotnie zdarza się, że po odczytaniu numeru mikrochipa nie udaje się znaleźć danych kontaktowych właściciela w bazie danych.

Powrót do poprzedniej strony