You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Sterylizacja i kastracja psa i kota

Czy należy się ich bać?

Przychodnia weterynaryjna VETICUS

Sterylizacja i kastracja są jednymi z najbardziej podstawowych i najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych w praktyce weterynaryjnej. Zabieg polega na usunięciu narządów rozrodczych, tj. jąder u samców, jajników, jajowodów i macicy u suk.

Po zabiegu wyeliminowana zostaje cieczka u samic a popęd płciowy u samców jest znacznie ograniczony. Po zabiegu zwierzę nie jest zdolne do posiadania potomstwa.

Kastracja zapobiega występowaniu guzów jąder, ogranicza występowanie nowotworów prostaty, przerostu prostaty, guzów okolicy odbytu, czy hormonozależnych zmian skórnych. Zabieg sprzyja również zmianie zachowania. bardzo prawdopodobne, że w momencie, gdy poziom hormonów ulegnie obniżeniu nasz pupil uspokoi się, przestanie uciekać i stanie się mniej agresywny.

Sterylizacja zapobiega występowaniu groźnego dla życia zwierzęcia ropomacicza, rozwojowi nowotworów i chorób układu rozrodczego, ciąż urojonych,, zastosowana odpowiednio wcześnie eliminuje prawie całkowiecie prawdopodobieństwo wystąpienia guzów gruczołu mlekowego a także hormonozależnych zmian skórnych.

Jakie są efekty uboczne?

  • Wydłużenie nasad kości długich - zwykle niezauważalne przez właściciela.
  • Zwiększenie łaknienia i zmniejszenie tempa przemiany materii może skutkować otyłością.
  • Pokastracyjne nietrzymanie moczu - dotyczy 3-20% suk sterylizowanych w młodym wieku.

Biorąc pod uwagę bilans korzyści i strat związanych z zabiegiem zalecamy jego przeprowadzenie wszystkim zwierzętom nie przeznaczonym do rozrodu.

Powrót do poprzedniej strony